Szybki dostęp

Czym według Ciebie jest smart home?

Smart home to system, sieć, wyposażenie? Coś jeszcze innego? Jednak nie o definicje tu chodzi. W smart home najważniejsze są walory użytkowe. I o nich właśnie przeczytacie w tym artykule.

Smart home Somfy

Dominika: „Smart home według mnie są to rozwiązania, elektroniczne, które pomagają nam utrzymać dom w komfortowych warunkach dla człowieka. Na przykład automatyczne dostosowanie temperatury na piecu do tej panującej na zewnątrz, automatyczne zasłanianie rolet przy dużym słońcu, czy włączanie lub wyłączanie oświetlenia głosowo.

Marcin: „Zespół inteligentnych urządzeń usprawniających i ułatwiających życie w domu”.

Ewelina: „Dla mnie smart home = nowoczesne technologie w domu”

Różne określenia i każde prawdziwe. Bo przecież ilu ludzi, tyle pomysłów. Tak samo jest ze smart home – jak sami go wymyślimy, to taki właśnie będzie. Jedni z nas chcą mieć możliwość sterowania oświetleniem, drudzy – uruchamiać muzykę głosowo, a jeszcze inni - oszczędzić na ogrzewaniu. Najlepsze w smart home jest to, że możemy mieć wszystkie te funkcje pojedynczo, łącznie, a nawet o wiele więcej.

Obecnie już nikogo nie dziwi automatycznie otwierająca się brama garażowa czy włączające się oświetlenie na ganku, gdy zbliżamy się do drzwi wejściowych naszego domu. A my chcemy więcej, gdyż zależy nam na wygodniejszym życiu. Chcemy zarządzać naszymi urządzeniami już nie tylko przełącznikiem na ścianie, ale też z aplikacji w smartfonie czy głosowo. Dlatego rozwiązań z gamy szeroko rozumianego pojęcia smart home jest na naszym rynku naprawdę wiele. Każdy, kto chce wejść do świata zautomatyzowanego domu staje przed tym samym dylematem: które rozwiązania wybrać?. Tu odpowiedź akurat jest łatwa – niezawodne, sprawdzone i takie, które odpowiedzą na realne potrzeby nasze i naszych bliskich. Tu opowiemy, jak się do tego zabrać i jak codzienne życie ułatwiają produkty Somfy.

Dom jednorodzinny: co na początek?

Zacznijmy od Janka, który buduje dom i jest na etapie wyboru zautomatyzowanej bramy wjazdowej i bramy garażowej z napędem. Nasz bohater chce, by były w pełni automatyczne. Od swojego instalatora dowiaduje się, że obie bramy mogą otwierać się automatycznie, a jedyne co on musi zrobić, to nacisnąć przycisk na pilocie. Wciskasz jeden, to otworzy się ta pierwsza. Naciśnie drugi i otworzy się druga. Wygodne? Bardzo.  

Co dalej wybierze Janek? Pomyśli o roletach zewnętrznych, wewnętrznych, żaluzjach i zasłonach. Wybrał bramy z napędami Somfy, to od swojego instalatora dowie się, że warto zdecydować się na jednego producenta, który w swoim portfolio ma właśnie automatykę i produkty do sterowania. Warto, gdyż to zapewni możliwość stopniowej rozbudowy całego systemu w łatwy sposób, bez kombinowania, szukania dodatkowych bramek czy anten. Dowie się również, że ma różne możliwości wyboru sposobu sterowań. W ofercie Somfy znajdują się piloty, nadajniki naścienne, które nie muszą być połączone przewodowo z osłonami. Janek na pewno dopasuje odpowiednie rozwiązania do swoich potrzeb.

Po rozmowie z żoną i architektem Janek postanowił zainteresuje się sterowaniem oświetleniem. Słyszał o tym wcześniej jako o rozwiązaniu smart home, ale teraz już wie, że jest to tylko element domu inteligentnego. Bo jak dowie się od instalatora, o smart home mówimy wtedy, gdy w pełni możemy zarządzać wygodą, bezpieczeństwem i energooszczędnością w swoim domu. Ale jak Jan poradzi sobie z oświetleniem? Wykorzysta kolejne rozwiązania Somfy: odbiorniki Izymo, stosowane bezpośrednio w puszkach elektrycznych czy podłączane bezpośrednio do gniazdka sieciowego Plug, by sterować oświetleniem również z poziomu pilota. Z kolei do zarządzania temperaturą zdecyduje się na głowice termostatyczne, pasujące praktycznie do każdego grzejnika oraz na termostat Somfy, którym możemy sterować temperaturą na piecu.

Ale w głowie Janka pojawi się jedna wątpliwość: wszędzie piloty, czy da się prościej? Wtedy instalator pokaże mu centralę sterującą TaHoma, dzięki której Janek może połączyć wszystkie zautomatyzowane urządzenia domowe i sterować je z aplikacji o tej samej nazwie. Wtedy nasz bohater rozpocznie przygodę chociażby ze scenariuszami i gdy już zamieszka w swoim nowym domu w wersji smart, urządzenia będą działać automatycznie, w określony przez Janka i dopasowany do jego potrzeb sposób. Na przykład każdego dnia o 7:00 podniosą się rolety, temperatura na grzejnikach ustawi się na 23 stopnie, a z głośnika Sonos popłyną poranne wiadomości.

Smart mieszkanie i apartament – jak to zrobić?

Naszą kolejną bohaterką będzie Alicja, która planuje remont swojego mieszkania. Zależy jej na tym, żeby było piękne, z klimatycznym oświetleniem i miękkimi tkaninami. Uwielbia promienie słoneczne w swoim domu, ale w jego nowej wersji chce móc lepiej sterować osłonami, by wnętrza się nie nagrzewały, a meble nie blakły od słońca. Po rozmowie z instalatorem do rozwiązań smart home Somfy przekona ją to, że nie musi kuć ścian i planować doprowadzenia zasilania. Dobrym rozwiązaniem dla Alicji będą bezprzewodowe napędy: Movelite do automatycznego sterowania zasłonami, Sonesse 28 WF Li-Ion do rolet wewnętrznych, czy Tilt & Lift 25 WF Central do żaluzji.

Alicja myśli również o sterowaniu oświetleniem i kontrolowaniu wyposażenia domowego. Co doradzi jej instalator Somfy? Podobnie jak Jankowi odbiorniki Izymo (montowane w puszce elektrycznej o głębokości 50 mm), Plug io czy też rozwiązania z serii Philips HUE, które również bez problemu można dodać do aplikacji TaHoma. Izymo On/Off czy Plug io mogą być stosowane również do włączania i wyłączania innych urządzeń (żelazko, ekspres do kawy, TV, wiatrak czy inne, które podłączamy do gniazdka sieciowego).

Dla Alicji ważne jest też zabezpieczenie swojego apartamentu. Chce mieć pewność, że nawet pod jej nieobecność nic złego nie dzieje się w jej domu. Somfy Protect, czyli gama produktów, jak kamery z wbudowanymi syrenami i czujnikiem ruchu, czujnik otwarcia i wstrząsów, czujnik dymu i syreny alarmowe, pomogą jej poczuć się spokojniej. Podgląd z kamer z poziomu aplikacji, powiadomienia o nietypowych zdarzeniach w czasie rzeczywistym bezpośrednio na smartfon – Alicja będzie mieć cały system ze sobą, w swojej kieszeni.

Więcej udogodnień

W budowanie swojego smart home niezwykle potrzebna jest zatem… wyobraźnia. Nasi bohaterowie, Janek i Alicja, jasno określili na samym początku, co dla nich jest najważniejsze, jakie udogodnienia ma nieść ze sobą ich system smart. To pierwsza kluczowa rada, jak stworzyć swój smart home – puścić wodze fantazji. Kolejna to kompatybilność – wybór takiego producenta, który umożliwia połączenie rozwiązań z wiodącymi na rynku produktów i usług. Od grudnia 2020 r. centrala TaHoma i wybrane urządzenia Somfy (kamery wewnętrzna i zewnętrzna oraz niektóre napędy do rolet, żaluzji, pergol i markiz) są kompatybilne z Apple HomeKit. To kolejne partnerstwo po Google Assistant, Amazon Echo platformie IFTTT, które swoim klientom może zaoferować Somfy.

Ale najważniejsza wskazówka to – po prostu zacząć. Nieważne, czy mieszkamy w domu czy w apartamencie, czy dopiero je remontujemy, czy też dawno mamy to za sobą.  Na każdym etapie możemy rozpocząć smart przygodę z ekosystemem Somfy. Na początek stopniowo, krok po kroku, dokładając kolejne elementy do układanki w swoim tempie i w miarę zmieniających się potrzeb. Czy Somfy oferuje wsparcie? Oczywiście, na każdym etapie eksperci producenta doradzą, pomogą znaleźć profesjonalnego instalatora, przeprowadzą przez cały proces i wskażą obszary rozwoju smart home. Wszystko dopasowane do naszych potrzeb i budżetu. Bo taki właśnie jest dom inteligentny Somfy – indywidualnie dobrany do każdego klienta.

Dowiedz się więcej
Kategorie
Tagi
Disqus is inactive